„Atât de mult a iubit Dumnezeu lumea"

Cuvinte duhovnicești Ianuarie 14, 2013

„Atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, încât pe Fiul Său Cel Unul-Născut L-a dat, ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţă veşnică” (Ioan,  3,15).
”Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit şi Eu pe voi. Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt. Cărora veţi ierta păcatele, le vor fi iertate; şi cărora le veţi ţine, ţinute vor fi”  (Ioan  20, 21-22).

Cele două texte reprezintă izvorul şi temeiul misiunii Bisericii: iubirea jertfelnică a lui Dumnezeu faţă de om şi oferirea mijloacelor sfinţitoare pentru mântuirea sa.

Preotul şi enoriaşii unei parohii, organizaţi după modelul primei comunităţi creştine, sunt chemaţi ca prin dreapta învăţătură, fapte bune şi harul lui Dumnezeu să rodească şi să dobândească „cununa cea nevejtejită a măririi”, să devină „cetăţeni ai raiului” şi să „moştenească împărăţia pregătită de la întemeierea lumii”. Din această perspectivă lucrarea complexă a Bisericii în cadrul unei parohii are ca unic scop mântuirea. Iar Sfântul ocrotitor al  bisericii, care este rugătorul şi mijlocitorul parohiei, trebuie să devină şi modelul enoriaşilor respectivei parohii.

Parohia „Cuvioasa Parascheva”, prin preoţii şi credincioşii ei, cu nădejdea în ajutorul  Sfintei „mult folositoare”, cu credinţă în „Treimea cea de o fiinţă şi nedespărţită”, prin participarea la slujbe şi în mod deosebit la Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie, prin împărtăşirea din harul Sfintelor Taine şi prin binecuvântarea primită prin ierurgiile şi rugăciunile Bisericii, precum şi prin lupta împotriva răului şi împlinirea binelui lucrează pentru mai binele comunităţii şi pentru mântuirea lor.